Το Πείραμα του Ερατοσθένη (21-03-2024)

Το Πείραμα του Ερατοσθένη

Την Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024, την ημέρα της θερινής ισημερίας, οι μαθητές του τμήματος Α5 της Α’ Λυκείου του σχολείου μας και με τη βοήθεια των μαθηματικών Σωτηρίου Τερζόπουλου και Δημητρίου Τσατσαρώνη, συμμετείχαν στη δράση «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης – 2024». Η παραπάνω δράση είναι μια πρωτοβουλία της Πανελλήνιας Ένωσης Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.) με την έγκριση του Υ.ΠΑΙ.Θ.Α. και κάθε χρόνο συμμετέχει ένας μεγάλος αριθμός σχολείων της χώρα μας.

Οι μαθητές μας έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για την παραπάνω δράση, για τον τρόπο σκέψης του Ερατοσθένη και ενθουσιάστηκαν που με τη χρήση της τεχνολογίας και άπλων μαθηματικών πράξεων μπορούν να προσεγγίσουν με ευκολία την ακτίνα της Γης. Πληροφορίες για το Πείραμα του Ερατοσθένη θα βρείτε στο link : https://ekfe.reth.sch.gr/moodle/course/view.php?id=3, όπου μπορείτε να συνδεθείτε ως επισκέπτης και στην ενότητα Δήλωση Σχολείων με την επιλογή Χάρτης Σχολείων μπορείτε να δείτε το σύνολο των σχολικών μονάδων που συμμετέχουν στη δράση για το 2024.