Έκθεση του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών (12 και 13 Απριλίου 2024)

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε η διήμερη έκθεση του Τομέα Εφαρμοσμένων Τεχνών του Πρότυπου ΕΠΑ.Λ. Τρικάλων για το σχολικό έτος 2023-2024. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης Γραφικών Τεχνών και της Β’ τάξης Εφαρμοσμένων Τεχνών παρουσίασαν στους επισκέπτες με χαρά τα έργα τους, τα οποία δημιούργησαν στα πλαίσια των σχολικών μαθημάτων τους κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Η έκθεση περιελάμβανε μία εκτενή σειρά δημιουργημάτων συνδυάζοντας παράλληλα ένα μεγάλο εύρος τεχνικών. Πιο συγκεκριμένα, δημιουργίες εικαστικού και γραφιστικού περιεχομένου, έργα ελευθέρου σχεδίου, προσχέδια, μακέτες, κατασκευές, εταιρικές ταυτότητες, ψηφιοποιημένα πορτρέτα, φωτογραφικές συνθέσεις συνδυάζοντας και μεγάλη ποικιλία υλικών αλλά και τεχνικών-τεχνοτροπιών (πηλός, ζωγραφική με παστέλ, τέμπερα, βιβλιοδεσία, ψηφιακές εκτυπώσεις από θερμική πρέσα κ.α.). Στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος βρέθηκε το project “Do It Like”, το οποίο έγινε κατά την διάρκεια του μαθήματος «Οργάνωση παραγωγής γραφικών τεχνών – Προεκτύπωση και τεχνολογία εκτυπώσεων», όπου οι μαθητές/τριες εμπνευσμένοι από φημισμένους καλλιτέχνες δημιούργησαν τα δικά τους έργα μιμούμενοι τα χαρακτηριστικά τους. Στην έκθεση περιλήφθησαν και εργασίες των τμημάτων της Α’ τάξης του σχολείου (που δημιουργήθηκαν στα πλαίσια του μαθήματος «Τέχνες και Πολιτισμός»).

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:
Ευτυχία Σπαθή
Παρασκευή Μπακογεώργου
Ελένη Μιχαλοπούλου
Αριστείδης Παρασχάκης
Ραφαηλία Κολτσίδα

Δείτε σχετικό βίντεο από το trikalaview.gr

Δείτε σχετικό βίντεο από το trikalaola.gr