Πληροφορίες

Το ΠΡΟΤΥΠΟ ΕΠΑΛ Τρικάλων ιδρύθηκε το 2021, είναι σχολική μονάδα της επαγγελματικής εκπαίδευσης και αντικατέστησε το 2ο ΕΠΑΛ Τρικάλων (που είχε ιδρυθεί το 1988).

Στο σχολείο λειτουργούν 5 τομείς και 12 ειδικότητες:

– Γεωπονίας, Τροφίμων & Περιβάλλοντος με ειδικότητες “Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής”, “Τεχνικός Ζωικής Παραγωγής” & “Τεχνικός Τεχνολογίας Τροφίμων και Ποτών”.

Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού με ειδικότητα “Τεχνικός Δομικών Έργων και Γεωπληροφορικής”.

Εφαρμοσμένων Τεχνών με ειδικότητα “Γραφικών Τεχνών”.

Διοίκησης & Οικονομίας με ειδικότητες “Υπάλληλος Διοίκησης& Οικονομικών Υπηρεσιών” & “Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων”.

Υγείας Πρόνοιας & Ευεξίας με ειδικότητες “Βοηθός Νοσηλευτή”, “Βοηθός Βρεφονηπιοκόμων”, “Βοηθός Φυσικοθεραπευτή”, “Αισθητικής Τέχνης” & “Κομμωτικής Τέχνης”.

Στην Α’ Τάξη οι μαθητές παρακολουθούν πρόγραμμα σπουδών με μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα επαγγελματικής κατεύθυνσης προσανατολιστικού χαρακτήρα. Στην Β’ Τάξη καλούνται να επιλέξουν έναν από τους πέντε τομείς επαγγελματικών σπουδών και διδάσκονται μαθήματα γενικής παιδείας και μαθήματα του τομέα σπουδών που επέλεξαν, ενώ στην Γ’ Τάξη επιλέγουν μία ειδικότητα του τομέα που περιλαμβάνεται στον τομέα σπουδών της επιλογής τους και διδάσκονται μαθήματα γενικής παιδείας και ειδικότητας.

Στους αποφοίτους ΕΠΑ.Λ.  χορηγείται απολυτήριο Λυκείου ισότιμο με το απολυτήριο του Γενικού Λυκείου και επαγγελματικό πτυχίο ειδικότητας επιπέδου 4 του Εθνικού Πλαισίου Προσόντων (αντίστοιχο του Ευρωπαϊκού)

Μετά το ΕΠΑ.Λ. οι απόφοιτοι μπορούν να συνεχίσουν τις σπουδές τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση μέσω Πανελληνίων Εξετάσεων σε τέσσερα μαθήματα (Νέα Ελληνικά, Μαθηματικά και δύο μαθήματα ειδικότητας) σε σχολές αντίστοιχες με τον τομέα που ακολούθησαν αλλά και σε κοινή ομάδα σχολών (ΤΕΦΑΑ, Μουσικών Σπουδών, Στρατιωτικές Σχολές). Μπορούν επίσης να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε ΙΕΚ στην ίδια ειδικότητα (για 2 ή 3 εξάμηνα) ή σε άλλη ειδικότητα.

Για όσους βρίσκονται εκτός εκπαίδευσης, κατάρτισης και απασχόλησης λειτουργεί και “Μεταλυκειακό Έτος-Τάξη Μαθητείας” στο οποίο απόφοιτοι παρακολουθούν πρόγραμμα εκπαίδευσης σε πραγματικό εργασιακό περιβάλλον υπό την εποπτεία του σχολείου με πλήρη εργασιακά δικαιώματα, μισθό στο 75% του κατώτατου μισθού και ασφάλιση. Το πτυχίο αναβαθμίζεται σε επιπέδου 5 αντίστοιχο με πτυχίο αποφοίτου ΙΕΚ που έχει επιτύχει σε εξετάσεις πιστοποίησης.